Cytaty z książek

Regularnie na moim profilu na Facebook (Magdalena, odkrywając siebie – madziowy.eu) jak i poniżej, będę publikować cytaty z książek, które czytałam. Treści, które mnie poruszyły, które uważam za istotne, a mogą stać się przedmiotem wartościowych rozważań. Również cytaty, które mi polecacie ♥

♥ ♥   Zapraszam  ♥ ♥ 

„Pierwszym krokiem do przebudzenia jest uświadomienie sobie, jak głęboko tkwi my w stanie uśpienia”

„Jesteśmy jak syn marnotrawny,  który roztrwonił dary otrzymane od ojca. Wszystko czego potrzebujemy – to przebudzić się i wrócić do domu”

„Odkrycie, kim naprawdę jesteśmy,  wymaga nowego rodzaju uczciwości wobec samego siebie. Nie chodzi tutaj o osądzanie siebie, moralizowanie czy przyglądanie się swojemu zachowaniu; uczciwość wobec samego siebie to całkowicie szczere przyznanie przed samym sobą, co czujemy, myślimy i jakie są motywy naszego działania.  Ten nowy rodzaj uczciwości wobec siebie to również rezygnacja z ciągłego wypierania się siebie, rezygnacja z udawania; że wszystko jest w porządku,  podczas gdy nasze uczucia dają nam sygnał, że tak nie jest. Uczciwość to danie sobie prawa do odczuwania tego, co czujemy i równocześnie wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia i emocje

Sisson Colin P. „Wewnętrzne przebudzenie

line

MIŁOŚĆ SZANUJE „Lęk sprawia, że nie szanujemy niczego, nawet siebie. Jeśli się nad tobą rozczulam, to znaczy, że cię nie szanuję, a ty nie możesz dokonywać swoich własnych wyborów. Jeśli wybieram za ciebie, nie szanuję cię w tym momencie. Skoro cię nie szanuję, staram się tobą rządzić i kontrolować cię. W większości przypadków, kiedy mówimy naszym dzieciom, jak mają przeżyć swoje życie, okazujemy im brak szacunku. Litujemy się nad nimi i próbujemy robić za nich to, co powinni zrobić dla siebie sami. Kiedy brakuje mi szacunku do siebie samego, rozczulam się nad sobą, czuję, że nie jestem wystarczająco dobry, aby poradzić sobie w skomplikowanym świecie. Jak rozpoznać, kiedy się nie szanujesz? Kiedy ciągle sobie powtarzasz: „Jestem bardzo nieszczęśliwy, nie jestem wystarczająco silny, wystarczająco inteligentny, wystarczająco piękny, nie poradzę sobie…” Użalanie się nad sobą samym pochodzi z braku szacunku. Miłość szanuje. Kocham cię, więc w ciebie wierzę. Wiem, że jesteś wystarczająco silny, mądry, dobry, żebyś dokonywał własnych wyborów. Nie muszę za ciebie decydować. Sam to potrafisz.”
Ruiz Don Miguel „Ścieżka Miłości. Sztuka budowania związków.”

line

„Za każdym razem, gdy otwierałam jakieś drzwi, których się lękałam, stwierdzałam z jednej strony, że mechanizm zamka nie jest aż tak skomplikowany, jak myślałam, z drugiej zaś, że tam, gdzie obawiałam się znaleźć okropność, trwogę, tortury, zgrozę, odkrywałam małą dziewczynkę w strasznym stanie: nieszczęśliwą, przerażoną.”
Marie Cardinal

line

 „Widzenie oczyma mądrości zawsze najpierw dążyło do zmiany widzącego, wówczas okazywało się że to, co widzi, przeważnie samo się o siebie zatroszczy
R. Rohr

line

Niestety mało kto, tak jak Alice Miller mówi o „konieczności i sposobach usunięcia blokad, które w tym przeszkadzają. Moim zdaniem, człowiek, który nie potrafi siebie cenić i szanować, który sam ogranicza swoją kreatywność, nie robi tego na własne życzenie. Tkwiące w nim blokady powstały w wyniku przeszłych doświadczeń, jego historii. Musi on tę historię bardzo dokładnie poznać, musi ją odczuć, żeby móc zrozumieć, jak stał się tym, kim jest. Jeżeli potrafi poznać swoje emocje i je zrozumieć, nie będzie potrzebował już żadnych rad. Będzie potrzebował jedynie świadomego, empatycznego świadka, który towarzyszyć mu będzie w drodze do jego prawdy, w drodze, na której odnajdzie on wszystko to, czego dotychczas bezskutecznie pragnął: zaufanie, szacunek i miłość do samego siebie. Żeby pójść tą drogą, człowiek musi jednak porzucić nadzieję, że pewnego dnia jego rodzice dadzą mu to, czego mu w dzieciństwie odmówili

line

„Panie, nie modlę się o cuda ani o wizje, proszę tylko o siłę na moje dni. Naucz mnie sztuki małych kroków. Uczyń mnie bystrym i zaradnym, abym potrafił dokonywać ważnych odkryć i nabywać doświadczeń wśród różnorodności każdego dnia. Pomóż mi lepiej wykorzystywać mój czas. Obdarz mnie zmysłem odróżniania tego co ważne od tego, co nieistotne. Modlę się o siłę dyscypliny i umiaru, nie tylko aby przejść przez życie, ale i po to by przeżywać swoje dni pożytecznie, i dostrzegać niespodziewane przyjemności i wzloty. Uchroń mnie przed naiwną wiarą, że wszystko w życiu musi iść gładko. Daj mi trzeźwe rozpoznanie, że trudności, porażki, wpadki, niepowodzenia są nam dane przez samo życie, byśmy mogli wzrastać i dojrzewać. Ześlij mi właściwą osobę we właściwym czasie, która będzie miała dość odwagi i miłości, aby mówić prawdę! Wiem że wiele problemów rozwiązuje się bez mojej pomocy, więc proszę, naucz mnie cierpliwości. Wiesz jak bardzo potrzebujemy przyjaźni. Uczyń mnie godnym tego najpiękniejszego, najtrudniejszego, najbardziej ryzykownego i kruchego daru życia. Daj mi tyle wyobraźni, abym mógł dzielić się z innymi odrobiną ciepła, we właściwym miejscu, o właściwym czasie, poprzez słowa czy w milczeniu. Oszczędź mi strachu przed przegapieniem czegoś w życiu. Nie dawaj mi tego co wydaje mi się że pragnę, lecz to czego naprawdę potrzebuję. Naucz mnie sztuki małych kroków!”
Antoine de Saint-Exupéry

line

„Skoro Pan dopuszcza, żebyś znalazł się na krawędzi skały, to albo Cię złapie, albo chce żebyś nauczył się latać”
Eduard Martin

line

„Tak często prosimy Boga, o to żeby zmienił sytuację, w której jesteśmy. A może On postawił nas w tej sytuacji, żeby ona zmieniła nas?” NN

line

„Aby zrozumieć swoje sygnały wewnętrzne, dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Potrzebują też pomocy, aby potrafiły odróżnić myśli od uczuć. Jeżeli w środowisku panuje przemoc (emocjonalna, fizyczna czy seksualna), dziecko koncentruje się wyłącznie na sytuacji zewnętrznej. Z czasem traci poczucie własnej wartości, nie mogąc go budować na podstawie sygnałów płynących z wewnątrz – gdyż ich nie zauważa. Bez zdrowego życia wewnętrznego człowiek skazany jest na szukanie spełnienia na zewnątrz.Jest to współuzależnienie i stanowi to objaw skrzywdzenia wewnętrznego dziecka.”
J. Bradshaw

line

„Mapa świata każdego człowieka jest tak samo niepowtarzalna jak odcisk jego palca. Nie ma dwojga takich samych ludzi. Nie zdarza się, żeby dwie osoby jednakowo rozumiały to samo zdanie… Nie próbuj zatem dopasować innych do własnych wyobrażeń o tym, jacy być powinni…
M. Erickson

line

„Dzieci chcą być kochane takie, jakie są, i za to, że są. Taka miłość pozwala im akceptować siebie w każdej sytuacji, w powodzeniu i niepowodzeniu. Łatwiej akceptują wtedy także innych ludzi. Krótko mówiąc, MIŁOŚĆ, która nie stawia warunków, jest tym, czego dzieci potrzebują do pełnego rozwoju.”
Alfie Kohn

line

„W chwili, gdy przestajesz bać się opinii innych ludzi przestajesz być owcą, stajesz się lwem! Wielki ryk rodzi się w Twoim sercu, ryk wolności!”
Osho

line

„Nie potrafimy zmienić naszej przeszłości, ani też wymazać ran zadanych nam w dzieciństwie. Możemy jednak zmienić siebie, skorygować postawę wobec siebie i życia, możemy siebie „naprawić” i odzyskać utraconą integralność – jeśli zdecydujemy się dokładniej przyjrzeć naszej przeszłości zapisanej w naszym ciele. Z pewnością nie jest to droga łatwa, ale stwarza nam ona możliwość opuszczenia w końcu niewidzialnego więzienia naszego dzieciństwa. W ten sposób z nieświadomych ofiar przekształcamy się w odpowiedzialnych ludzi, którzy znają swoją historię i potrafią z nią żyć.”
Alice Miller

line

„Zamiast mówić ‚Nie mam czasu’,
powiedz ‚To nie jest mój priorytet
i sprawdź, co się zmieni”

L. Vanderkam

line

„Matka spogląda na trzymane w ramionach dziecko, ono zaś patrzy w matczyną twarz i odnajduje w niej siebie… jeśli matka naprawdę widzi tę małą, niepowtarzalną, bezbronną istotę, a nie projektuje na dziecko własnych oczekiwań, lęków, planów na przyszłość. Wówczas bowiem dziecko nie odnajdzie w obliczu matki siebie, lecz jej potrzeby i cierpienie. Pozbawione lustra, przez całe swoje późniejsze życie będzie na próżno go poszukiwać.
D.W. Winnicott

line„Zdrowe poczucie własnej wartości oznacza, w moim rozumieniu niepodważalną pewność, że doznawane uczucia i potrzeby należą do własnego Ja. Ta pewność nie jest efektem przemyśleń i rozważań, jest czymś tak naturalnym, jak tętno, na które nie zwracamy uwagi, dopóki jest normalne.
Właśnie w tym oczywistym i naturalnym dostępie do własnych uczuć i pragnień człowiek odnajduje swoją siłę i szacunek do siebie. Wolno mu być smutnym, zrozpaczonym lub bezradnym i nie obawiać się, że kogoś wyprowadzi z równowagi. Wolno mu bać się, kiedy czuje się zagrożony, wolno mu odczuwać złość, kiedy nie może zaspokoić swoich pragnień. Nie tylko wie, czego nie chce, ale również czego chce i wyraża to niezależnie od tego, czy jest za to kochany czy nienawidzony.
Alice Miller 

lineOsoba, która nie uwolniła się od dawnego bólu, mówi nieskładnie, działa nieskutecznie, nie umie poradzić sobie z trudną sytuacją oraz doświadcza potwornych cierpień, które nie mają nic wspólnego z chwilą obecną”
Harvey Jackins

lineDalajlama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości, odpowiedział:
Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera,tak na prawdę nie żyjąc.”

line” Świat jest jak lustro
Jeśli będziesz się do niego uśmiechać,

to i ono będzie uśmiechać się do ciebie.
Jeśli będziesz się na niego gniewać,
to i on będzie gniewać się na ciebie.
Miłość odbija się w miłości.” Eduard Martin

line