opowieść o chłopcu, gwoździach, płocie gniewie ojcu

Opowieść o chłopcu, ojcu, o gniewie i ranach

Zaczynam doceniać moc bajek, opowieści. Niosą ze sobą ważne, wartościowe przekazy i nauki. Poniżej opowieść o chłopcu i jego gniewie, mądrym ojcu, który znalazł sposób aby pokazać synowi co dzieje się z ranami, które zadajemy innym. Zapraszam!

Opowieść o chłopcu i o gwoździach

Był sobie kiedyś chłopiec, który miał pewien kłopot – bardzo często robił innym ludziom różne przykre rzeczy. Jego ojciec bardzo się martwił i szukał sposobu by chłopiec zrozumiał jak bardzo jego postępowanie jest dokuczliwe.

Pewnego dnia postanowił dać synowi torebkę gwoździ i powiedział, by wbijał jeden w płot ich ogrodu za każdym razem, gdy straci cierpliwość lub będzie chciał kogoś obrazić.

Pierwszego dnia chłopiec wbił 37 gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się kontrolować siebie i liczba gwoździ wbijanych w płot zmniejszała się z dnia na dzień. Chłopiec zauważył, że łatwiej jest mu kontrolować siebie, niż wbijać gwoździe.

Wreszcie nadszedł taki dzień, kiedy chłopiec nie wbił już żadnego gwoździa. Poszedł zatem do ojca i powiedział mu, że tego dnia nie wbił żadnego gwoździa, a ojciec polecił mu, by teraz wyjął jeden gwóźdź za każdym razem, gdy nie straci cierpliwości. Mijały dni, aż w końcu chłopiec mógł przyjść do ojca i powiedzieć, że wyjął już wszystkie gwoździe.

Ojciec i syn poszli razem, by zobaczyć płot i ojciec powiedział:
– Synu, zachowywałeś się dobrze, ale spójrz teraz na te dziury. Ten płot nigdy już nie będzie taki, jak na początku. Kiedy kogoś obrażasz i kiedy mówisz mu coś złośliwego, zostawiasz w nim rany takie, jak tutaj. Możesz komuś wbić nóż w plecy i później go wyjąć, ale zawsze pozostanie rana. Mało ważne jest, jak często będziesz kogoś przepraszał – rana pozostanie już na zawsze.

Zranienie słowne robi tyle samo szkód, co zranienie fizyczne. Pamiętaj, że przyjaciele zaś są rzadkim darem, rozśmieszają Cię i podnoszą na duchu. Są gotowi Cię wysłuchać, kiedy tego potrzebujesz i otwierają przed Tobą serce. Pokazuj im, jak bardzo ich kochasz i rób wszystko, żeby ich nie ranić.

plot


Więcej bajek i opowieści znajdziesz wkrótce w kategorii „Bajki, opowieści”
♥ TUTAJ ♥

Zostaw komentarz...