Nigdy nie jest za późno, aby mieć szczęśliwe dzieciństwo!

Ten kto poznał piękno powrotu do domu wewnątrz siebie samego, wie jak wielkim trudem jest uwolnić się od strachu przed utratą „ułudy” rodzicielskiej miłości. Jak wiele wysiłku wymaga wyrwanie się ze starych schematów. Jak wiele trudu potrzeba by poddać ponownej weryfikacji nabyte przekonania, które często są nieaktualne, nie nasze i nam nie służą. 

Weź głęboki oddech i z wiarą, pewnością przeczytaj na głos poniższe słowa:

Mogę być smutny albo szczęśliwy, jeżeli mnie coś zasmuca lub uszczęśliwia, ale nie mam obowiązku okazywanie stale dobrego humoru i nie muszę tłumić swoich trosk ani lęku, ani żadnych innych uczuć, by zaspokoić potrzeby innych! Wolno mi być złym i nikt od tego nie umrze. Wolno mi szaleć, kiedy wy, moi rodzice, mnie ranicie i nie muszę się bać, że stracę was z tego powodu.


Jako dorośli musimy wziąć odpowiedzialność za swoje życie, właściwie tylko za siebie. Jednocześnie musimy zdjąć z siebie odpowiedzialność za to, na co nie mamy wpływu m.in. za rodziców, za relacje, za bieg wydarzeń. Jesteśmy odpowiedzialni za to co dzieje się z nami teraz, za sposób w jaki działamy, za decyzje jakie podejmujemy. Dziś TY decydujesz, niezależnie od przeszłości jakiej doświadczałeś. Zmiana postrzegania siebie i otoczenia jest możliwa, a nawet konieczna aby zyskać wolność <3

Jeśli Twoje dzieciństwo pozostawiało wiele do życzenia, możesz nad tym usiąść, wypłakać smutek, żal i stratę jaka Cię spotkała. Uznaj swój wewnętrzny ból, potem przytul siebie i daj sobie wszystko czego kiedykolwiek Ci zabrakło. Wiedz, że nigdy nie jest za późno, aby mieć szczęśliwe dzieciństwo!

 – Jeśli brakowało Ci obecności – bądź świadom swojej własnej obecności, bądź ze sobą, bo nigdy nie byłaś i nie jesteś sama! Masz SIEBIE!
– Jeśli brakowało Ci bliskości, dotyku, ciepła – przytul siebie, pogładź swoją skórę, bądź świadomy odczuć jakie towarzyszą twojemu ciału,
– Jeśli brakowało Ci bajek na dobranoc – usiądź wieczorem, weź książkę z kolorowymi obrazkami, poczytaj sam sobie bajkę lub posłuchaj audiobooka [madziowe bajki-słuchajki]
– Jeśli odczuwałaś jakikolwiek BRAK – możesz go teraz zapełnić sam, możesz dać sobie to czego potrzebowałeś, czego ci brakowało… wszystko!


Pamiętaj, że w tej całej powadze dorosłości – masz prawo do zabawy!
Masz prawo do dbania o Siebie, do czasu tylko dla siebie, do zaspokajania swoich potrzeb, do snucia i realizacji marzeń!

Przeczytaj poniższy certyfikat prawa do zabawy i weź sobie do serca każde słowo, najbardziej jak tylko możesz! To, że jesteś dorosły nie znaczy, że dziecko wewnątrz ciebie (prawdziwy TY) nie masz prawa się bawić! Porzuć ‚nie wypada’, ciesz się sobą i życiem! Nigdy nie jest za późno, aby mieć szczęśliwe dzieciństwo! TY możesz je dla siebie stworzyć!

 


kids-up

Certyfikat Prawa do Zabawy

Tym certyfikatem zaświadcza się, że TY jesteś na zawsze uprawniony(a) do: Spacerów w deszczu, skakania przez kałuże, zbierania tęcz, wąchania kwiatów, puszczania baniek mydlanych, zatrzymywania się wzdłuż drogi, budowania zamków z piasku, oglądania zachodów słońca, księżyca i gwiazd, mówienia wszystkim „cześć”, chodzenia boso, przeżywania przygód, śpiewania w łazience, bycia wesołym w głębi serca, czytania książek dla dzieci, niemądrych zachowań, kąpania się w pianie, trzymania się za ręce, tańczenia, obejmowania i całowania, śmiechu i płaczu dla zdrowia.

Wędrowania po okolicy, odczuwania lęku, smutku, złości i szczęścia, porzucenia zmartwień, poczucia winy i wstydu. Mówienia „tak”, mówienia „nie”, wypowiadania czarodziejskich słów, zadawania masy pytań, jazdy na rowerze, rysowania i malowania, widzenia inaczej, przewracania się i powstawania, rozmów ze zwierzętami, spoglądania w niebo.

Ufania światu, późnego wstawania, wspinania się na drzewa, drzemki, nic nie robienia, marzeń na jawie, posiadania zabawek, walki na poduszki, poznawania rzeczy nowych, zapału do wszystkiego, błazenady, radości z istnienia swojego ciała, słuchania muzyki, odkrywania działania rzeczy, tworzenia nowych reguł, opowiadania historyjek.

Zbawiania świata, przyjaźni z innymi dziećmi z sąsiedztwa, oraz czynienia cokolwiek jeszcze, co daje więcej: szczęścia, poczucia niezwykłości, odprężenia, kontaktów z innymi, zdrowia, radości, miłości, zdolności do bycia twórczym, przyjemności, obfitości, wysokiej samooceny, odwagi, zrównoważenia, spontaniczności, wzruszenia, piękna, spokoju i energii życiowej; zarówno wyżej wymienionemu(ej), jak też pozostałym istotom ludzkim na tej planecie.

Co więcej, wyżej wymieniony(a), jest niniejszym oficjalnie uprawniony(a) do częstego odwiedzania: wesołych miasteczek, plaż, łąk, szczytów gór, basenów, lasów, boisk, leśnych polan, wakacyjnych obozowisk, przyjęć urodzinowych, cyrkow, ciastkarni, lodziarni, teatrów, akwariów, muzeów, planetariow, sklepów z zabawami i innych miejsc, gdzie dzieci małe i duże przychodzą się bawić! (źródło certyfikatu)

kidi


Podsumowując – dbaj o Siebie najbardziej jak tylko można! Tak jak o wymarzone i wyczekane, cudowne dziecię, bo nim właśnie jesteś! Dawaj sobie wszystko czego potrzebujesz! Nie rób niczego czego nie chcesz!

Ku radości!

Zostaw komentarz...